Rejestracja

  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Papuga Falista

Rozpoczęty przez Papugi24, 12-03-2019, 05:52 PM

Tryby wyświetlania wątku

Papugi24
#1

Papuga falista

Papuga falista wywodzi się z Australii, gdzie zamieszkuje tak zwany interior, czyli środkową część kontynentu. Niektóre źródła podają, że papugę falistą można spotkać dziko również na innych kontynentach, w rzeczywistości jednak próby introdukcji nie okazały się szczególnie udane. Żyjące na wolności papugi faliste mają jaskrawo-zielone grzbiety i spód ciała, ubarwienie wokół dzióbka jest żółte, natomiast szczyt głowy pokrywają delikatne czarne prążki. Kolor czarny spotkać można również na skrzydłach. Papuga falista jest małym ptakiem, osiąga długość do 20 centymetrów długości, licząc od głowy do końca ogona. Papuga falista waży zaledwie 25-30 gramów.  

Papuga falista – cena
W przypadku papugi falistej, cena nie stanowi żadnej zapory dla osoby pragnącej zająć się hodowlą ptaków ozdobnych. Pojedyncze okazy sprzedawane są za 20-30 złotych, za około 30-50 zł można kupić parę. Jest to równowartość dziennych zakupów spożywczych w hipermarkecie dla przeciętnej rodziny, nie można więc mówić o szczególnym obciążeniu budżetu. Na niską cenę papugi falistej wpływa między innymi powszechność jej występowania.  

Klatka dla papugi falistej
Mimo iż ptak ten nie osiąga imponujących rozmiarów, klatka dla papugi falistej powinna być maksymalnie przestronna. Liczy się zwłaszcza długość - aby ptak mógł przelecieć  dystans dzielący dwie zamontowane wewnątrz żerdzie, klatka dla papugi falistej powinna mieć przynajmniej 70-80 cm długości. Oczywiście, jeśli warunki mieszkaniowe na to pozwalają, warto zwierzęciu dać jeszcze więcej przestrzeni.

Co bardzo istotne, klatka dla papugi falistej powinna zawierać stosunkowo drobne okratowanie, odległości między prętami nie powinny przekraczać 1 – 1,2 cm. Ze względu na towarzyski charakter papugi falistej, klatkę umieszczamy w pomieszczeniu, w którym przebywamy najczęściej, pod warunkiem że nie jest to kuchnia ani łazienka. Pamiętajmy też, że należy klatkę dla papugi falistej ustawić z dala od grzejnika oraz okna.  


Papuga falista – hodowla
Papuga falista trafiła do hodowli w Europie już w pierwszej połowie XIX wieku - w pierwszej kolejności do Anglii, skąd rozprzestrzeniła się na pozostałą część kontynentu. Dziś papuga falista jest jednym z najchętniej hodowanych ptaków ozdobnych. Oprócz wyjątkowych walorów wizualnych, papuga falista cechuje się bardzo przyjaznym usposobieniem i łatwością oswajania. Pamiętajmy, że na wolności papuga falista żyje w większych stadach, dlatego w domu również należy hodować przynajmniej parkę. Po oswojeniu papudze falistej należy dać możliwość wylatania się, a zatem przynajmniej raz na kilka dni otwieramy klatkę i wypuszczamy z niej ptaka.

Uwaga: papuga falista w locie osiąga duże prędkości. Ma też naturalny pęd do światła dziennego, dlatego wypuszczając papugę falistą z klatki, należy uprzednio zamknąć wszystkie okna, a najlepiej również jest przesłonić je zasłoną, roletami lub żaluzją. Uchroni to ptaki przed rozbiciem głowy o niezauważalną dla nich szybę. Lepiej też zamknąć w tym czasie drzwi do kuchni, gdzie roi się od pułapek, takich jak gorąca płyta grzewcza, czy ostre noże.  

Papuga falista – długość życia
Papuga falista nie jest szczególnie długowieczna, ile żyją papugi faliste? Jeśli chodzi o bytujące na wolności papugi faliste, żyją one około 7-8 lat. Mając zapewnione dobre warunki w hodowli, udomowione papużki faliste dożywają około 15 lat. Długość ich życia jest więc mniej więcej o połowę krótsza, niż innej niezwykle popularnej w hodowli papugi nimfy.  

Co jedzą papugi faliste?
Co jedzą papugi faliste? W warunkach hodowlanych karmić możemy je dostępnymi w sklepach zoologicznych mieszankami ziaren, ze szczególnym uwzględnieniem takich roślin, jak proso (senegalskie, japońskie), kanar, owies. Papugi faliste nie pogardzą również nasionami oleistymi, nie należy jednak przesadzać z ich ilością. Dodatkowo karmić możemy ptaki świeżą trawą, zieleniną, od czasu do czasu również warzywami i owocami.  

Jak oswoić papugę falistą?
Jak oswoić papugę falistą? Nie jest to zadanie szczególnie wymagające, jako że jest ona ptakiem ufnym i z natury przyjaznym człowiekowi. Tak jak przypadku większości zwierząt, niczego jednak nie wolno robić na siłę. Pierwsze dni w naszym domu papuga falista powinna przeżyć zupełnie przez nas nie niepokojona, tak by przyzwyczaić się do nowego miejsca.

Każda papuga jest inna, dlatego w niektórych przypadkach po 3-4 dniach, a w innych – nawet po kilku tygodniach, możemy zacząć się zbliżać do ptaka, najlepiej od razu z przysmakiem w ręku. Po pewnym czasie papuga powinna się przyzwyczaić do naszej obecności i zacząć siadać na ręce, dając się karmić. Po całkowitym, lub przynajmniej częściowym oswojeniu, pozwalamy papudze na latanie po mieszkaniu, z zastrzeżeniem wszystkich środków ostrożności, o których była mowa powyżej. Oswojona papuga falista powinna sama wrócić do klatki.  


[Obrazek: FALISTE-Z-LOGO-1024x768.jpg]

[Obrazek: P1140491-1-1024x683.jpg]
Strona WWW Szukaj
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

O Nas

Papugi24.pl jest Twoim ekspertem od hodwli – papug w odmianach: Aleksandretta Chińska, Kakadu Różowa, Nimfa i Papuga Falista . Papugi24.pl dzięki wieloletniemu doświadczeniu w pracy z ptakami, jest najlepszym miejscem, aby uzyskać odpowiednią informację lub kupić pupila jakiego szukasz.

Szybka Nawigacja

Skontaktuj się z nami

papugi24@papugi24.pl

731 14 16 18

Papugi24.pl